Тел: 13 090  |  E-mail :
Почетна  |   За Нас  |   Контакт  |   Работно време  |  
MK  |   EN  |  
Интолеранцијата на храна

Дали по конзумирање на одредена храна чуствувате нелагодност во стомакот? Дали тие симптоми се проследени со абдоминални болки, грчеви ,замор,гадење, повраќање, задолжително направете тест за интолеранција на храна .

Што претставува интолеранцијата на храна ?

Интолеранција на храна или неподносливост на одредени намирници, претставува несоодветна реакција на имуниот систем,  кој одредените намирници ( кои вообичаено се секојдневни и не се штетни ) ги препознава како штетни и создава антитела кон нив ( од ИгГ класа ), со цел одбрана на организмот.

Доколку се сомневате во интолеранција, задолжително направете тестови и консултирајте се со лекар за промените во исхраната.

Кој тест го препорачуваат експертите од Биотек Лaбораторија?

Во лабораториите на Биотек , ви е достапен IgG тестот за нетолеранција на храна се одредува со земање на веска крв , при што се испитува дали во крвта има присутно ИгГ антитела кон одредени намирници.

ü   Интолеранција на храна  45 антигени

ü  Интолеранција на храна  90 антигени

ü  Интолеранција на храна  120 антигени

 

БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!

Грижи се за своето здравје и здравјето на своите најблиски!

 

Тест за интолеранција на храна - 45 антигени

1.        Кикиритки      

2.        Зелка             

3.        Овчо млеко   

4.        Грејпфрут      

5.        Туна               

6.        Портокал       

7.        Кромид           

8.        Прашок за пециво        

9.        Мешавина од лигњи     

10.     Ориз               

11.     Жолчка од јајце             

12.     Овес               

13.     Боранија        

14.     Квасец           

15.     Маслинка       

16.     Лосос             

17.     Шеќер од трска             

18.     Банана           

19.     Јагода            

20.     Свинско месо

21.     Јачмен           

22.     Целер            

23.     Брокула         

24.     Сончоглед     

25.     Бадем            

26.     Компир           

27.     ‘Рж  

28.     Какао             

29.     Пченица        

30.     Говедско месо               

31.     Пиперка бабура            

32.     Риба лист      

33.     Лук 

34.     Кафе              

35.     Пченка           

36.     Јаболко          

37.     Пилешко месо               

38.     Соја

39.     Белка од јајце

40.     Морков          

41.     Кравјо млеко 

42.     Бакалар риба

43.     Домат             

44.     Мисиркино месо            

45.     Мешавина од ракчиња

За повеќе информации и консултација контактирајте не на 13090

 

Сите права се задржани - БИOTEK ЛАБОРАТОРИЈА - 2024