Тел: +389 (0)2 5300 898 ; 078/394-829 ; +389 (0)2 5300 766  |  E-mail :
Почетна  |   За Нас  |   Контакт  |   Работно време  |  
MK  |   EN  |  

Алергиски пакет

2022-04-27
Алергиски пакет

Алергија е најчеста хронична состојба која го инволвира нашиот имун систем. Во нормална состојба, имуниот систем се бори против вируси, бактерии и инфективни агенси. Кога имаме алергија, имуниот систем реагира како на закана на безопасни честички како прашина или полен, против која се бори веднаш со создавање на специфични антитела наречени имуноглобини Е (immunoglobulin Е - IgE).
Супстанците кои предизвикуваат алергиски реакции се нарекуваат алергени. Покрај прашина, полен и животински првут, постојат и одредени хранителни намирници кои се предизвикувачи на алергиски реакции.
БИОТЕК лабораторија нуди алергиски пакет според светски протокол за анализа:
- IgE ( immunoglobulin E). Доколку параметарот е покачен се изработува алергиски панел со 30 алергени.
👉 Цена IgE - 700мкд
👉 Цена алергиски панел по покачено ниво IgE - 1.800мкд (2.250мкд редовна цена)
Тестирајте се според протокол - immunoglobulin E и алергиски панел.
БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!
Грижи се за своето здравје и здравјето на своите најблиски!
...

Датум на објава: 2022-04-27

Домашна посета

2022-04-04
Домашна посета

Почитувани пациенти,
БИОТЕК лабораторија воведува бесплатни домашни посети за лабораториски услуги во вредност над 1.500мкд.
За лабораториски услуги со вредност под 1.500мкд, домашна посета изнесува 300мкд на територијата на град Скопје.

a42;A039; Закажете го вашиот термин на 02/5300 - 898

БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!
...

Датум на објава: 2022-04-04

Алергиски панели

2022-03-30
Алергиски панели

Алергија е најчеста хронична состојба која го инволвира нашиот имун систем. Во нормална состојба, имуниот систем се бори против вируси, бактерии и инфективни агенси. Кога имаме алергија, имуниот систем реагира како на закана на безопасни честички како прашина или полен, против која се бори веднаш со создавање на специфични антитела наречени имуноглобини Е (immunoglobulin Е - IgE).
Супстанците кои предизвикуваат алергиски реакции се нарекуваат алергени. Покрај прашина, полен и животински првут, постојат и одредени хранителни намирници кои се предизвикувачи на алергиски реакции.
БИОТЕК лабораторија нуди алергиски пакет според светски протокол за анализа:
- IgE ( immunoglobulin E). Доколку параметарот е покачен се изработува алергиски панел со 30 алергени.
👉 Цена IgE - 700мкд
👉 Цена алергиски панел по покачено ниво IgE - 1.800мкд (2.250мкд редовна цена)
Тестирајте се според протокол - immunoglobulin E и алергиски панел.
БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!
Грижи се за своето здравје и здравјето на своите најблиски!
...

Датум на објава: 2022-03-30

ФЛУРОНА, КЛАСИЧЕН КОВИД ИЛИ ДРУГА ВИРУСНА РЕСПИРАТОРНА ИНФЕКЦИЈА?

2022-01-14
ФЛУРОНА, КЛАСИЧЕН КОВИД ИЛИ ДРУГА ВИРУСНА РЕСПИРАТОРНА ИНФЕКЦИЈА?

ФЛУРОНА, КЛАСИЧЕН КОВИД ИЛИ ДРУГА ВИРУСНА РЕСПИРАТОРНА ИНФЕКЦИЈА?
Затнат/растечен нос, болка во грло, температура и општа слабост, се дел од симптоми кaj повеќе респираторни инфекции. Во време на пандемија и појава на мешани респираторни инфекции, БИОТЕК лабораторија ви нуди голема палета тестови со цел да се направи точна и навремена дијагностика. Биотек лабораторија како лидер во дијагностиката, располага со сите најновите тестови на светско ниво.
🔴 PCR Sars Cov 2 + Influenca A+B- наречен FLURONA. Резултати истиот ден
🔴 PCR Sars Cov 2 + 15 респираторни вируси (AVRI). Резултати истиот ден
🔴 PCR Sars Cov 2 - детекција на сите мутации на Covid. Резултати истиот ден
🔴 PCR Vip Sars Cov 2 - детекција на сите мутации на Covid. Резултати за 30 минути
🔴 Антиген на Sars Cov 2. Резултати за 30 минути на сите наши пунктови
Закажете онлајн на www.bioteklab.com.mk или на нашите пунктови
📍Васил Ѓоргов бр.12 02/5300 - 898
📍Ѓорче Петров 02/5300 - 625
📍Кисела Вода 02/2771 - 020
📍Тетово, One Hospital 044/344 - 414
Call Center 02/5300 - 898
БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!
Грижи се за своето здравје и здравјето на своите најблиски!
...

Датум на објава: 2022-01-14

🔴Интолеранцијата на храна 🔴

2022-01-14
🔴Интолеранцијата на храна 🔴

Дали по конзумирање на одредена храна чуствувате нелагодност во стомакот? Дали тие симптоми се проследени со абдоминални болки, грчеви ,замор,гадење, повраќање, задолжително направете тест за интолеранција на храна .

Што претставува интолеранцијата на храна ?

Интолеранција на храна или неподносливост на одредени намирници, претставува несоодветна реакција на имуниот систем,  кој одредените намирници ( кои вообичаено се секојдневни и не се штетни ) ги препознава како штетни и создава антитела кон нив ( од ИгГ класа ), со цел одбрана на организмот.

Доколку се сомневате во интолеранција, задолжително направете тестови и консултирајте се со лекар за промените во исхраната.

Кој тест го препорачуваат експертите од Биотек Лaбораторија?

Во лабораториите на Биотек , ви е достапен IgG тестот за нетолеранција на храна се одредува со земање на веска крв , при што се испитува дали во крвта има присутно ИгГ антитела кон одредени намирници.

ü   Интолеранција на храна  45 антигени

ü  Интолеранција на храна  90 антигени

ü  Интолеранција на храна  120 антигени

 

БИOTEK Лабораторија - ЛАБОРАТОРИЈА за целото ваше СЕМЕЈСТВО!

Грижи се за своето здравје и здравјето на своите најблиски!

 

Тест за интолеранција на храна - 45 антигени

1.        Кикиритки      

2.        Зелка             

3.        Овчо млеко   

4.        Грејпфрут      

5.        Туна               

6.        Портокал       

7.        Кромид           

8.        Прашок за пециво        

9.        Мешавина од лигњи     

10.     Ориз               

11.     Жолчка од јајце             

12.     Овес               

13.     Боранија        

14.     Квасец           

15.     Маслинка       

16.     Лосос             

17.     Шеќер од трска             

18.     Банана           

19.     Јагода            

20.     Свинско месо

21.     Јачмен           

22.     Целер            

23.     Брокула         

24.     Сончоглед     

25.     Бадем            

26.     Компир           

27.     ‘Рж  

28.     Какао             

29.     Пченица        

30.     Говедско месо               

31.     Пиперка бабура            

32.     Риба лист      

33.     Лук 

34.     Кафе              

35.     Пченка           

36.     Јаболко          

37.     Пилешко месо               

38.     Соја

39.     Белка од јајце

40.     Морков          

41.     Кравјо млеко 

42.     Бакалар риба

43.     Домат             

44.     Мисиркино месо            

45.     Мешавина од ракчиња

...

Датум на објава: 2022-01-14
Ценовници
Ценовник на анализи
Погледнете го ценовникот на Биотек лабораторија.
Сите права се задржани - БИOTEK ЛАБОРАТОРИЈА - 2022